Futbolcu maaşları

Udinese teknik direktörü Serse Cosmi, Brezilyalı forveti Paulo Barreto’nun Parma karşısında iki gol birden atmasının ardından oyuncusunu övüyor: “O büyük bir yetenek. Ama çok fazla gelişime ihtiyacı var. Saç şeklinden başlayabilir mesela…”
Size sıradan gelebilir, ama beni çok etkiledi bu açıklama. Barreto, 1985 doğumlu. Yani henüz 20 yaşında… Daha kişisel gelişimini tamamlayamamış, saçının şekline bile müdahale gereken genç oyuncular, altlarında ezilebilecekleri çok büyük paralar alıyorlar bugünkü düzende… Sahalarda iyi futbolculardan önce “iyi insanlar” görmek istiyorsak, onların maaşlarını belirlerken tekrar düşünmeliyiz.
İngiltere Spor Bakanı Richard Caborn da, UEFA ile bu konuyu görüşecekmiş ilk fırsatta. Premier League’de kulüplerin toplam 1,4 milyar poundluk televizyon gelirinin neredeyse tamamı oyuncu maaşlarına gidiyormuş.
Avrupa Spor Bakanları Birliği’nin de başında olan Caborn, 1 Şubat 2003’te yürürlüğe giren ve Avrupa’da serbest dolaşımı düzenleyen Nice kanunlarının da mucidi… Bu problemde de gelişme kaydedeceği muhtemel. Bu konuda Avrupa’ya öncülük etme şansımız var bence. Türkiye’de oyuncular, yöneticiler ve menajerler ivedilikle bir araya gelip, futbolcu maaşlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapamazlar mı? Her yanlışı düzeltmek için, Avrupa’yı beklemek zorunda mıyız?

http://www.milliyet.com.tr/2006/01/06/spor/spo06.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir