Hürriyet

Yayın havuzu sıralamaya ödül vermeli

Yayın havuzu sıralamaya ödül vermeli
Uğur Meleke

SÜPER Lig’de hemen her sezon, son haftalardaki prestij maçları kâbus gibi çöküyor üzerimize. İlk 5 ve son 3 sıra dışındaki basamaklar değersiz, ligi yedinci bitirmekle on beşinci bitirmek arasında hiçbir fark yok. Durum böyle olunca sezonu haftalar öncesinden kapatmış Konya, Osmanlı, Alanya, Kasımpaşa, Karabük gibi takımlar sahaya plaj şortu ve parmak arası terliklerle çıkıyorlar. Onların umursamazlığı hem iddialı takımların durumunu etkiliyor, bir adaletsizlik yaratıyor; hem de ligin tadı iyice kaçıyor son haftalarda.
Bu handikap elbette Türkiye’ye özgü değil, hemen her orta sınıf Avrupa ülkesi bu problemle uğraşıyor. En çok kullanılan çözümler, ligdeki takım sayısını azaltmak veya play-off uygulamak. Bu ülkede takım sayısını azaltmak hayal gibi, aksine sayıyı artırmaktan söz ediliyor kapalı kapılar ardında. Play-off ve play-out uygulaması harika olur, ama bir türlü gündeme gelmiyor bu konu. Oysa sadece son Avrupa Ligi biletini, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci arasında oynanacak bir play-off sonucunda versek, en az 10 takımı son dakikaya kadar hedefin içinde tutabileceksiniz. Son küme düşen takımı da 15 ve 16’ncı arasında oynanacak bir play-out sonucu belirleseniz ligde tek bir hedefsiz maç, tek bir hedefsiz dakika kalmayacak muhtemelen.

Ligde hedefsiz maç sayısını azaltmanın bir başka yolu da, yayın havuzunun bölüşümü. Türkiye’de yayın ücreti, 4 ayrı kalemde dağıtılıyor:

a) Katılım ücreti (18 takımın her birine 18’er milyon TL hoş geldin ücreti)
b) Şampiyonluk ücreti (5 şampiyon takıma her bir kupa başına 1,6 milyon TL ödül)
c) Performans ücreti (Ligde her galibiyete 1,3 milyon, her beraberliğe 650 bin TL)
d) Sıralama ücreti (Altıncıya 1,75 milyon, beşinciye 3,5 milyon, dördüncüye 7 milyon, üçüncüye 10,5 milyon, ikinciye 14 milyon, şampiyona 17 milyon TL ödül)
Havuz bu şekilde dağıtılınca, sezon sonunda ligde kalmayı garantilemiş orta sıra ekiplerini bir maça 1,3 milyon TL için motive edemiyorsunuz. Oysa İngilizlerin havuz dağılımı biraz daha farklı. Havuz bedelinin yüzde 50’sini 20 takıma eşit dağıtıyorlar. Yüzde 25’ini tv’de canlı yayınlanan maç başına ücretlendiriyorlar. Yüzde 25’iniyse sıralama ödülü olarak veriyorlar.

Lig şampiyonuna 38 milyon pound, ikinciye 36,1 milyon, üçüncüye 34,2 milyon, dördüncüye 32,3 milyon şeklinde; her bir basamağın 1,9 milyon ettiği bir düzenek bu…

1 MAÇLA 1 SANTRAFOR ALINIRDI

İster istemez beyin jimnastiği yapıyor insan: Mesela bu akşam Kasımpaşa-Gençlerbirliği  maçı oynanacak Süper Lig’de. Muhtemelen sporcuların aileleri dışında kimsenin izlemeyeceği, kimsenin sonucuyla ilgilenmeyeceği, şu anda sizin de varlığından yeni haberdar olduğunuz bir maç… Oysa bu maçı kazananın sekizinci, kaybedenin 12’nci bitirme ihtimali var ligi. Eğer havuz dağılımı sıralamaya göre olsaydı, mesela her bir basamağa 2 milyon TL ödül verilseydi, tek bir maç 8 milyon TL ederinde olabilirdi bu akşam. 8 milyon lira, yani 2 milyon Euro, bu kulüpler için yaz döneminde iyi bir santrafor transferi demek.

Süper Lig yayın havuzu, yeni sezonla birlikte yeni bir döneme merhaba diyor. Acaba TFF, Kulüpler Birliği ve Bein Sports gibi paydaşlar bir araya gelip dağıtım detaylarını bir kez daha gözden geçirirler mi? Galibiyete ödül yerine İngiltere Premier Lig’deki gibi sıralamaya ödül, daha motive edici olabilir sanki.

Eğer maç başı ödül düzeneği değiştirilemiyorsa da, en azından beraberliğin bedelini azaltmalılar bence. Galibiyete 3, beraberliğe 1 puan verilen bir sporda, neden beraberliğe galibiyetin yarısı kadar para ödersiniz ki? Bu da, beraberliği teşvik edici bir yöntem.

Yorumları Görüntüle (1)

1 Comment

  1. vahit ersöz

    6 Haziran 2017 at 10:53

    bu kısır, zevksiz futbol oyununun güzelleşmesi için memlekette kafa yoran insanların olduğunu görmek çok hoş. tribünlerin dolması, insanların tekrar futbola dönebilmesi için sn. meleke gibi başka insanlara da ihtiyaç var. tff yönetim kuruluna futbolu düşünen birkaç kişi konulabilirse seyirci tekrar stadlara gelir.

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hürriyet

Diğer Hürriyet İçerikleri

Bonservis yerine “geliştirme bedeli”

Uğur Meleke26 Nisan 2018

Giuliano böyle istedi

Uğur Meleke24 Nisan 2018

Hürriyet Konsey, 24 Nisan 2018

Uğur Meleke24 Nisan 2018

Oğuzhan’la başlamak hatalıydı

Uğur Meleke23 Nisan 2018

Kupa çok etkiledi

Uğur Meleke22 Nisan 2018

Bunun adı terör!

Uğur Meleke20 Nisan 2018

Türk futbolunun kritik yılı: 2019

Uğur Meleke19 Nisan 2018

Hürriyet Konsey, 17 Nisan 2018

Uğur Meleke17 Nisan 2018

Copyright © 2015 Meleke.com