Hürriyet

Yarım sıfırlık maç

Yarım sıfırlık maç
Uğur Meleke

Türk televizyonlarında 30 yıldır dillendirilen bazı ezberler var, maalesef kamuoyunu da fena halde yanıltır bu yalanlar… En meşhurlarından biri, “yenemiyorsan yenilmeyeceksin”dir mesela. En üst düzeyden en alt kademeye kadar dillendirilen bu motto ile küme düşebilirsiniz aslında! Üç puanlı sistemde 34 maçta 34 puanla birçok ligde düşersiniz zira. “Atamayana atarlar”, “kazanan takım değişmez” gibi vasat laflara da bayılır spor medyası. Çünkü bu ülkede vasatlar yüceltilir, cehaletle içtenlik birbirine karıştırılır. Varsayalım ki ben bir antrenörüm, maçı ezkaza galip bitirmişim, sorunları görüyorum ama 11’i değiştiremiyorum! Çünkü ulu spor medyası, takımı değiştirmen için kaybetmeyi beklemeyi uygun görmüş. Kazanan takım değişmezmiş! Oysa mesele zaten kazanırken sorunları görebilmek değil mi? Kaybedince değiştirmek kolaydır zira.

 

Dün geceki maçı izlerken bir başka meşhur yalanı hatırladım ister istemez: “Dizilişlerin futbolda bir önemi yok abi, onlar rakamlar sadece. Dizilişlere takılmayın o kadar!” 2006’da Brezilya, Ronaldinho, Kaka, Ronaldo, Adriano’yu bir arada kullanmak için 4-2-2-2’yi denemiş ve bu muhteşem adamlarla çuvallamış. Ama dizilişin sizce bir önemi yok öyle mi? Chelsea, geçen yıl 6 berbat haftadan sonra 3-4-2-1’e dönmüş; rakipleri bu formasyona panzehri bulana kadar 13 maçlık seri yapıp, şampiyonluğu eve götürmüşler. Ama diziliş önemli değil sizce, değil mi?

 

Dün de eldeki oyuncularına en uygun dizilişi sezon ortasında bulmuş iki hocanın, iki iyi organizasyonu vardı sahada. Bursa, 3-5-2’ye döndüğünden beri zor pozisyon veriyor, ancak bir özel anla, tek bir pozisyonla, hatta yarım pozisyonla kaybedebilirlerdi bu maçı. O anı da Soldado yakaladı. Fenerbahçe de Sivas maçıyla 4-2-3-1’e döndükten sonra daha kompakt, daha tutarlı. Ama üretkenlik zayıf. Bu maçı Soldado kazandırdı; daha fazlası için daha kaliteli bekler ve Valbuena’yı sokmak lazım bu düzene.

 

Fenerbahçe doğru organizasyonu bulmuş gözüküyor, ama şampiyonluk yarışı için hâlâ daha fazla kaliteye ihtiyaçları var.

 

Maçın yıldızı: Roberto Soldado

Kariyeri boyunca ne kadar iyi bir profesyonel olduğunu defalarca kanıtlamıştı. Ama 32 yaşında Fenerbahçe’de bir ispat daha gerekebilir zaten. Onu da yapıyor İspanyol forvet.

Yorumları Görüntüle (1)

1 Comment

  1. Recep Ömeroğlu

    10 Aralık 2017 at 13:26

    Bir de şu var Uğur bey medyamızın saçma yaklaşımlarına ekenebilecek ; “penaltı penaltı gibi olacak arkadaş ” sayın toroğlunun icadı….

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Hürriyet İçerikleri

Bu tutku, Münih için umut verici…

Uğur Meleke22 Ocak 2018

İyi futbol, iyi futbolcuyla…

Uğur Meleke21 Ocak 2018

Video hakem, Dünya Kupası’na doğru

Uğur Meleke18 Ocak 2018

Bir başarı ve şans öyküsü: Fatih Terim

Uğur Meleke11 Ocak 2018

Cenk, Everton’a gitmemeli

Uğur Meleke4 Ocak 2018

Ligin en şanssızı Trabzonspor

Uğur Meleke31 Aralık 2017

Beşiktaş’ı yakan inanılmaz istatistik

Uğur Meleke30 Aralık 2017

F.Bahçe’nin kâbusu 2.5’uncu bölge

Uğur Meleke29 Aralık 2017

Copyright © 2015 Meleke.com