Hürriyet

Valbuena-Ekici doğru hamleler

Valbuena-Ekici doğru hamleler
Uğur Meleke

FENERBAHÇELİ ve Galatasaraylı futbolcuları, son haftalarda hiç bu kadar ciddi görmemiştik herhalde. Şampiyonluğun, Şampiyonlar Ligi’nin ya da kupanın motive edemediği büyük(!) futbolcular, 15 gün ekstra tatil için dün çok daha ciddiydiler sahada.
Advocaat, F.Bahçe’yi küme düşmüş Adana’ya karşı savunmacı bir tertiple sahaya çıkardı. 18’inci dakikada genç Yiğithan’ın şanssız sakatlığı olmasa, tertibini sonuna kadar koruyacağını tahmin etmek de güç değil. Oyuna 4-3-3’le başladılar, umutlar yine Lens’in süratindeydi. Ama 18’de Yiğithan sakatlanıp Volkan girince 4-2-3-1’e döndüler, Aatıf 10 numara pozisyonuna geçti. Yeni anlayış, Aatıf’ı özgürleştirdi, oyuna daha fazla soktu. Galibiyet golünü getiren de bu hareketlilik oldu zaten. 2-1’i bulan Advocaat, özellikle ikinci devrede yaptığı değişikliklerle takımını yavaşlattı, ama Adana’nın da bir müsabakada 2 gol atacak gücü yok zaten.

ADVOCAAT’IN MİRASI

Advocaat bu müsabakayla Türkiye’ye veda ediyor, Fenerbahçe’ye bıraktığı en önemli mirassa, gerçekçi basın toplantıları oldu galiba. Kadrosunun kalitesizliğinin altını o kadar kalın çizdi ki, Fenerbahçe yönetiminin daha sezon bitmeden kaliteyi artıracak iki ismi, Valbuena  ve Ekici’yi saflarına kattığı yazılıyor medyada. Bence her ikisi de doğru takviyeler.

Valbuena, yaşı ilerlemiş olmasına rağmen hâlâ futbola aç. Sadece orta saha-hücum değil, savunma-orta saha geçişine de katkı yapan çok çabuk bir geçiş unsuru. Bir takımı savunmadan hücuma geçirmede anahtar rol oynamayı seven bir oyuncu. Eğer Mehmet’le birlikte Fenerbahçe orta sahasına katılırlarsa, son iki sezonda merkezdeki o griliği çözebilecek iki isim gibi gözüküyorlar.

Yorumları Görüntüle (1)

1 Comment

  1. Ümit

    8 Haziran 2017 at 13:03

    Uğur Bey aslında söz konusu yabancı transferler profil bakımından son derece klişe hamleler. Fenerbahce ve diğer klüplerimiz ki bakmayın şampiyon olduğuna buna BJK’de dahil bir vizyon geliştiremeden ancak sıcak büyük paralarla bidon transferler yapıyor. Bu nedenle bizi bu durumlara getiren transfer politikasını olumlamanız beni rahatsız etti. Kolay gelsin.

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Hürriyet İçerikleri

Love’ın çıkışı ve Fofana’nın girişi sonucu belirledi

Uğur Meleke17 Şubat 2018

Türkiye’deki kadar aldatan ve küfür eden oyuncu yok

Uğur Meleke15 Şubat 2018

Hürriyet Konsey, 14 Şubat 2018

Uğur Meleke14 Şubat 2018

Gomis futbol okulu

Uğur Meleke13 Şubat 2018

Başakşehir büyükmüş gibi yapınca…

Uğur Meleke12 Şubat 2018

Tolgay Arslan unutulmamalı

Uğur Meleke11 Şubat 2018

Üçlü savunma belirleyiciydi

Uğur Meleke11 Şubat 2018

Artık ‘orta yapmayan adam’ makbul!

Uğur Meleke8 Şubat 2018

Copyright © 2015 Meleke.com