Hürriyet

Üçe karşı bir buçuk orta saha!

Üçe karşı bir buçuk orta saha!
Uğur Meleke

Büyük takımların teknik ekiplerinin rakiplerini sağlıklı analiz etmedikleri düşüncemi Bursa-Beşiktaş maçı sonrası yazımda dile getirmeye çalışmıştım. Gerekçem de şuydu:

Beşiktaş bu sene üçlü sert orta sahayla oynayan takımlara karşı sıkça sorun yaşamıştı. Aytaç-Azubuike-Murat’lı Malatya ve Ndinga-Hakan-Rybalka’lı Sivas’a karşı yaşadıkları problemlerin benzerini, Shehu-Badu-Bostock’lu Bursa orta sahasına karşı da yaşadılar Cuma akşamı. Beşiktaş teknik ekibinin bu problemleri maç öncesi çalışıp öngörememelerine anlam veremiyorum doğrusu.

GÖZLERİME İNANAMADIM, ÇÜNKÜ…
Aradan 48 saat geçti… Bu kez de Sivas-Galatasaray maçı öncesi esami listelerini görünce gözlerime inanamadım. Sivas bir ay önce evinde Beşiktaş’a karşı oynayan ilk 11’inin aynısıyla Galatasaray’ın karşısına çıkıyordu. Yani yine Hakan-Ndinga-Rybalka merkeziyle… Galatasaray’sa üçlü sert Sivas merkezine karşı bir buçuk orta sahayla çıkıyordu sahaya: Tolga-Donk’la… Hatta Donk’un son 3 senedeki gamsızlığını göz önüne alınca onu “buçuk” olarak değerlendirmek bile iyimser kalır! Terim hangi düşünceyle Donk’u ilk 11’e koydu, hangi performansına bakarak ona Galatasaray formasını layık gördü bilemiyorum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Bırakın büyük takımları, Donk’un şu anda Süper Lig’deki 18 ekibin herhangi birinde 11’e girebileceğine ihtimal vermiyorum. Donk kafa olarak çoktan futbol hayatını Katar’da veya Hindistan’da bitirmeye karar vermiş bence.

AYNI TARİFEYLE GÖNDERDİLER
Sivas bundan bir ay önce Beşiktaş’ı benzer bir maçta 2-1 mağlup etmişti. Dün akşam orta sahada çok net bir üstünlük kurarak Galatasaray’ı da aynı tarifeyle İstanbul’a yollamış oldular. Aybaba’yı, teknik ekibini ve futbolcularını tebrik ederken sanırım bir ekstra tebriki de yardımcı hakem Aleks Taşçıoğlu’na yapmak gerek. 57’de Auremir-Denayer arasında yaşanan pozisyonda Aydınus kararsız kalınca Taşçıoğlu’nun devreye girmesi takdire değer. Kararın doğruluğu-yanlışlığı bir başka mesele. Benim burada takdir ettiğim konu, yardımcı hakemin, isminin gerektiği gibi orta hakeme yardım etmesi. Türkiye’de uzun zamandır yardımcı hakemler bu toplara girmiyorlar, cesaret göstermiyorlardı. Önceki hafta Mete Kalkavan’a yardım eden Esat Sancaktar’dan sonra bu hafta Aleks Taşçıoğlu’nun Fırat Aydınus’a yardımı, hakemlerin ekip çalışması açısından umut verici.

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Hürriyet İçerikleri

En büyük fark Gomis

Uğur Meleke24 Şubat 2018

Beşiktaş-Fenerbahçe ertelenmeli miydi?

Uğur Meleke22 Şubat 2018

Başakşehir hak etti

Uğur Meleke19 Şubat 2018

Love’ın çıkışı ve Fofana’nın girişi sonucu belirledi

Uğur Meleke17 Şubat 2018

Türkiye’deki kadar aldatan ve küfür eden oyuncu yok

Uğur Meleke15 Şubat 2018

Hürriyet Konsey, 14 Şubat 2018

Uğur Meleke14 Şubat 2018

Gomis futbol okulu

Uğur Meleke13 Şubat 2018

Başakşehir büyükmüş gibi yapınca…

Uğur Meleke12 Şubat 2018

Copyright © 2015 Meleke.com