Hürriyet

Son 10 yılın en iyi maçıydı

Son 10 yılın en iyi maçıydı
Uğur Meleke
SKORDAN ve hakem kararlarından bağımsız olarak önce şunu söylemem gerek: Son yılların en çekişmeli maçını izledik ligde. İki hocaya, sahaya terlerinin son damlasına kadar bırakan 28 futbolcuya gönülden tebrikler her şeyden evvel…

 Bu çok büyük maçı analiz etmek içinse, iki bağımsız perdeye ayırmamız gerek sanırım: 11’e 11 oynanan bölümde istediklerini sahaya yansıtan taraf Fenerbahçe’ydi. O bölümü 1-0 kazanmayı hak ettiler. Ancak 45’le 85 arası, yani kırmızı kartlardan Janssen’in golüne kadar ibre büyük ölçüde Beşiktaş’a döndü. Hem Fenerbahçe’nin en iyisi Mehmet Ekici’nin çıkışı, hem de etkisiz Talisca’nın yerine istekli Negredo’nun girişi maçın ritmini değiştirdi o bölümde. Beşiktaş’ın o 40 dakikada maçı dengeleyememesi siyah-beyazlıların talihsizliği.

İLK PERDE

 11’e 11 oynanan bölümde Aykut Kocaman’ı yeni stratejisi için tebrik etmek gerek:

 Net bir 4-3-2-1 oynadılar. Sahada kenar hücumcusu yoktu; GiulianoValbuena ikilisi, Janssen’in arkasında duble oyun kurucu rolü üstlendiler. Tottenham’da Kane’in arkasındaki Dele Alli-Eriksen gibi. Bu tercih, Fenerbahçe’nin göbekte beşli bir kalabalık bulmasını sağladı; ilk devrede merkeze sahip oldular.

Özellikle Isla-Giuliano-Valbuena-Ekici’nin tamamının sağda buluştuğu bazı anlar, Fenerbahçe’nin ofansta en etkili olduğu anlardı. Souza yengeç gibi bir ilk yarı oynadı, Mehmet Ekici futbolu çok özlemiş. Janssen’in de bu etkili gruba kattığı enerjinin hakkını teslim etmek gerek.

VE İKİNCİ PERDE

 İKİ takımın da 10’ar kişi kalmasından sonra ise el Güneş’e geçti adeta. Kocaman, sahanın en iyisi Ekici’yi çıkararak orta saha üstünlüğünü kaybetti. Şenol Hoca’nın da koşan, arayan, isteyen Negredo’yu sokmasıyla siyah-beyazlılar çok daha efektif hücum etmeye başladı Kadıköy’de.

 Negredo aslında bu arayışının ödülünü 60’ta almıştı ama Cem Satman’ın yanlış ofsayt bayrağı İspanyol oyuncuyu haklı golünden etti, puan da böyle kaydı ellerinden. Ancak Leipzig maçında Talisca’nın yerinde Negredo’yu bekliyorum ben.

KOCAMAN’IN FAUL OYUNU

FENERBAHÇE çizgileri tek adamla oynadığı için hızlı hücumları hep faulle kesti. İlk 45’te 12 faul yaptılar, 11’i hücumculardan. Büyük bölümü de Beşiktaş hücum tohumlarını ekerken. Savunma dörtlüsünün ilk devrede tek faulü vardı, o da Neto’nun kırmızısı.

HAKEM İÇİN ÇOK ZOR MAÇ

 QUARESMA’nın ilk faulü zaten kırmızıydı. Neto’nun, Atiba’nın, İsmail’in kartları doğru. Pepe’nin Janssen’e dirseği de kırmızı.

 Medel, Janssen’in üstüne yüklendi, Atiba’nın kolu açıktı, penaltılar doğal. Ozan’ın koluysa bitişikti. Negredo’nun iptal edilen golünde Satman’ın bayrağı hatalı. Gol nizamiydi.

Hasan’ın bileğe basışı da bence penaltı olmalıydı.

MAÇIN ADAMI: OZAN-SOUZA

OZAN’ın yükselişi muazzam. Biraz şanslı olsa, iki golü olabilirdi. Souza önce merkezde, sonra stoperde büyük oynadı. İki tartışmalı ismin bu maçta öne çıkmaları enteresan.

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Hürriyet İçerikleri

CONCACAF elemelerinin özetini izlediniz!

Uğur Meleke25 Haziran 2018

Toni Kroos “Arsene Löw”ü ipten aldı…

Uğur Meleke24 Haziran 2018

Brezilya Neymar’ı sisteme katabilirse kupayı alabilir

Uğur Meleke23 Haziran 2018

Kalecilerden bile az koşan adam

Uğur Meleke22 Haziran 2018

Turnuvanın en iyi takımı “Ronaldo” mu?

Uğur Meleke21 Haziran 2018

Kimse santrfor oynamak istemiyor

Uğur Meleke20 Haziran 2018

Kenarda ‘video güreş hakemi’ olsaydı!

Uğur Meleke19 Haziran 2018

Sahadaki futbolcuların hiçbiri, Sane’den iyi değildi

Uğur Meleke18 Haziran 2018

Copyright © 2015 Meleke.com