Hürriyet

İngiltere ve Fransa’nın özel hakemleri varmış!

İngiltere ve Fransa’nın özel hakemleri varmış!
Uğur Meleke

Irrati, Dünya Kupası grupları sonrası 16 maçın 6’sında (4’ü Fransa’nın) VAR şefiydi. Makkelie de aynı görevi, 3 İngiltere maçında üstlendi…

İngiliz tabloidi The Sun’ın 15 Temmuz tarihli nüshasında enteresan bir haber gözüme çarptı. Luke Chillingsworth imzalı analizde, Dünya Kupası’nda VAR olarak görev yapan İtalyan hakem Massimiliano Irrati’nin sihri sorgulanıyor: “Irrati, 39 yaşında. Bu onun ilk Dünya Kupası. Turnuvaya gelen 13 video hakemden birisi.Ama Massimiliano Irrati’ye enteresan bir şekilde hem açılış hem de final maçında video hakem masası kaptanlığı verildi.”

TECRÜBELiLER AMA…

The Sun’ın haberinde derinlemesine inceleme yok; sadece bu soruyu sorup kapatmışlar konuyu. Ancak ben biraz daha detaylı araştırdım meseleyi. FIFA, Dünya Kupası’na 13 video asistan hakem getiriyor. Bunların 6’sı gruplardan sonra da göreve devam ediyor.

6 kişiden 2’si İtalyan, biri Alman, biri Hollandalı, biri de Amerikalı. Kalan 6’lının seçildiği ülkelerin bunlar olması normal. Zira Serie A’da, Bundesliga’da ya da MLS’te bu hakemler zaten bolca VAR tecrübesine sahipler. Kendi liglerinde VAR uygulamamış İngiliz, İspanyol ya da Türk bir hakemi, Dünya Kupası’nda görevlendirmenin alemi yok elbette.

KiMDiR IRRATI?

Ancak, biraz sıradışı olan, FIFA’nın görevlendirmeleri… Gruplardan sonraki 16 maçın 6’sında Irrati, VAR masası şefi olmuş. 6 sezondur Serie A’da görev yapıyor. Avrupa Ligi’nde sahne almış, Şampiyonlar Ligi maçı yok. Ve CV’si bu denli sıradan olan bir hakemin, Dünya Kupası’nın hem açılışı hem de finalinde VAR masası şefi olması, doğal olarak İngiliz medyasının ilgisini çekmiş. Sahi, kimdir bu Irrati? Nedir ekstra özelliği?

 

COLLINA, IRRATI VE MAKKELIE

IrratI’nin Dünya Kupası’nda gruplardan sonraki 16 maçın 6’sında görev yaptığını belirtmiştim. Daha enteresanı, bunların 4’ünün Fransa maçları olması.

Yani Fransa’nın gruplardan sonraki tüm maçlarında VAR masası kontrolü Irrati’deymiş. Bir başka enteresan detay da, İngiltere’nin ikinci turda Kolombiya, çeyrek finalde İsveç ve yarı finalde Hırvatistan maçlarının da VAR hakeminin aynı olması: Hollandalı Makkelie. Yani FIFA Hakem Komitesi, gruplardan sonra âdeta Fransa ve İngiltere’ye özel VAR masası şefleri belirlemiş!

Yine enteresan bir detay: Gruplardan sonra 6 VAR hakeminden, Irrati ve Makkeliedışında bir takımın 2 maçında şeflik yapan yok.

SORACAĞIM…

Sadece Irrati ve Makkelie… Diğer hakemler OrsatoGeigerZwayer ve Vigliano, birer-ikişer maçta daha görev yapıp evlerine dönmüşler. Collina ile çeşitli turnuvalarda çok kez karşılaştım, bir kez daha rastlaşırsam Irrati ve Makkeliekonusunu soracağım muhakkak.

VAR MONİTÖRÜNÜN YERİ…

Cumartesi yazımda Süper Lig’de VAR monitörünün yerinin neresi olacağını merak ettiğimi, monitörün şeref tribünü tarafında olmasının sıkıntı yaratabileceğini düşündüğümü dile getirmiştim.

Konya’daki Süper Kupa finalinde monitör, o taraftaydı. Ancak tasarım başarılıydı, yandan monitörü görmeniz ya da yaklaşmanız mümkün olmayacak şekilde tasarlanmıştı mekanizma. Benim yurt sathında endişelerim sürüyor; ancak Konya’da VAR uygulamasının her şeyiyle mükemmel olduğunu belirtmemiz gerek.

TFF, MHK, Çakır/Ongun/DuranBülent Yıldırım/Barış Şimşek, hepsi büyük bir alkışı hak ediyorlar.

GÜNÜN HEYECANI: ELJİF ELMAS

1999 doğumlu yetenek küpü, bugün ilk kez Devler Ligi elemesi oynayacak. Bence Eljif, nadir görülen bir sekiz numara. Hem yetenekli, hem kuvvetli. Bugün Fejsa’ya üstünlük kurabilirse, günün kahramanı olabilir.

BU ÇOCUĞA DİKKAT: ALFA SEMEDO

Benfica’nın Dünya futboluna hediye etmeyi planladığı yeni yeteneklerden… 21 yaşındaki ön libero, Benfica’nın Uluslararası Şampiyonlar Kupası karşılaşmalarındaki performanslarıyla şimdiden Avrupa’nın dikkatini çekmiş durumda.

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hürriyet

Diğer Hürriyet İçerikleri

Bu futbol Prime Time’ı hak etmiyor!

Uğur Meleke21 Ekim 2018

Neden C Ligi’ne düşmeliyiz?

Uğur Meleke19 Ekim 2018

‘İyi mücadele ettik’ yalanıyla yüzleşme

Uğur Meleke16 Ekim 2018

Çağlar-Hasan Ali bağlantısında tükendik

Uğur Meleke15 Ekim 2018

Ali Koç, 100 milyon lirayı çöpe attırmamalı

Uğur Meleke14 Ekim 2018

Süper Lig Porto’nun arka bahçesi mi?

Uğur Meleke12 Ekim 2018

Hürriyet Futbol Konseyi, 9 Ekim 2018

Uğur Meleke9 Ekim 2018

Bu direkt oyuna itirazım var

Uğur Meleke8 Ekim 2018

Copyright © 2015 Meleke.com