Hürriyet

Hürriyet Konsey, 16 Ağustos 2017

Hürriyet Konsey, 16 Ağustos 2017
Uğur Meleke

1-Önce Milli Takım… Arda, gazeteciye saldırdı sonra ‘Bıraktım’ dedi. Terim, kebabçı bastı. Gidiş şekli daha

netleşmedi. Ve Lucescu geldi. Arda da… Ne olacak bu milli takımın hali?
Lucescu medeni, kucaklayıcı. Milli takımı kavga-kaos-arbede ortamından çıkaracağı konusunda umutluyum. Arda’nın 1 maçlık cezanın sonunda dönüşüyse bence erken. Bu 4 maçı cezalı geçirip durumu elemeler bittikten sonra değerlendirilmeydi. Demek ki gençler, dedeleri yaşındaki adamları dövmek istiyorlarsa, babaları yaşındaki başkanlara küfretmek istiyorlarsa futbolcu olsunlar. Futbolcu ne yaparsa yapsın affediliyor çünkü.

2-Ve lig. Sizce zirve adayları içinde en iyi takımı kim kurdu?
Bu soruyu sanırım Eylül’de transfer bittikten sonra yanıtlamak daha sağlıklı olacak ama “futbolda en az transfer yapan takım, en iyi takımdır”. Beşiktaş’ın ilk 11’ine daha az sayıda montaj yapmasının nedeni, zaten oturmuş bir takıma sahip olmaları. Ben zirve adaylarının tamamının iyi transfer yaptığını, lig tarihinin en başarılı transfer döneminin geçirildiğini düşünüyorum.

3-Şampiyon dahil üç maç seyircisiz oynandı ve bu üç maçı da beinsports 60 ülkede ingilizce anlatımla canlı verdi? Bu lig dünyada tutar mı?

 

Seyircisiz maç, Türk futbolunun en büyük ayıbı. Suçluyu suçsuzdan ayıramıyorsak elektronik bilet uygulamasına neden geçtik ki? Hayatında Samsun’u görmemiş Beşiktaşlı ve Konyalı kombine kart sahibi futbolseverin parasını ödediği maçı izleyememesini hangi akıl, hangi hukuk kitabı açıklayabilir ki? Kariyerinde 500’e yakın maç olan Pepe, ilk kez seyircisiz müsabakaya çıkmış. Bu ayıp bize yeter bence.

4-Özbek de Yıldrım da adeta son kozlarını oynarcasın transfer yaptı. Trabzon’da 50. Yıl motivasyonu var, Başakşehir’deysa istikrar. Ve son iki yılın şampiyonu Beşiktaş… Nasıl bir yarış bekliyorsunuz?
Son yılların en etkileyici yarışı olabilir gerçekten. 30 yıldır Süper Lig’i yakından izliyorum, bu kadar başarılı bir transfer dönemini ilk kez görüyorum. Galatasaray ve Trabzon da Avrupa Ligi’nde olabilselerdi, Türk futbol tarihinde ilk kez Avrupa’da 5 takımlı bir Şubat yaşayabilirdik, yazık oldu. 5 şampiyonluk adayının iç sahada oynayacakları 85 maçta 65-70 galibiyeti bulabileceği, 5’linin diğerlerinden kısmen kopabileceği bir sezon bence.

5-İlk haftaya bakınca hangi takım en iyi ışığı verdi?
Beşiktaş ve Başakşehir, iyi oyuna gerek kalmadan telepatik uyumları sayesinde rahat kazandılar. Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzon’sa gelişmekte olan ülkeler. Ve kazanmak için hep iyi oynamak zorundalar. Galatasaray ve Trabzon ilk hafta ışıldadılar, Eren-N’Doye’dan sonra Gomis-Burak, hikâye değiştirici fark yarattılar… Ben Fenerbahçe’yi de transferi tamamladığında yarışın içinde olacak çizgide görüyorum.

6-Neymar 222 milyon Euro’ya bonservisini alıp(!) PSG’ye gitti.
Ben futbolun da bir ‘Ortadoğu sorunu var’ diyorum. Yeni sermaye ile futbolu nasıl bir gelecek bekliyor?
Dünyada çok fazla Neymar yok, zaten bu seviyede toplam 2-3 kişiler. Bence Neymar 222 edebilir, PSG’nin transfer hamlesi doğru. Esas tehlike, 40-50 eden adam sayısındaki artış. 222’ye Neymar’ı almak mı daha lüks, 57’ye Walker’ı ya da 40’a Paulinho’yu mu? Bence tartışılır. Ama Ortadoğu sermayesi tehdidini görüyor ve artırıyorum; “finansal fair-play” artık futbolda ofsayt kadar, penaltı kadar kritik bir konu. Çok daha şeffaf ve hassas olunmalı finansal tablolar konusunda.

7-İçerden bir soru. Hürriyet Spor Arena, yeni yazarlar peşinde. Bu proje için düşünceleriniz ve yeni medyanın yeni yazar adaylarına tavsiyeleriniz ne olur?
10 küsur yıl önce genç yazar adayı ben, yana yakıla kendimi gösterecek mecra arıyor, bulamıyordum. Şimdi o mecrayı medyanın amiral gemisi Hürriyet sunuyor ve yetenekli gençleri çağırıyor. Muazzam bir fırsat gerçekten. Ben konseyin en deneyimsiziyim, tavsiyeyi ustaların vermesi daha doğru olur, ancak şunu söyleyebilirim: Şimdiki gençler çok şanslı. Hürriyet ayaklarına geliyor adeta. Olağanüstü bir şans bu. Güzel yazılarını bekliyoruz biz jüri olarak.

Enler…

1-Haftanın olayı: Süper Kupa maçında sporda şiddet felaketinin kıyısından dönülmesi
2-Haftanın en iyi takımı: Galatasaray
3-Haftanın en iyi hocası: Kemal Özdeş
4-Haftanın en iyi futbolcusu: Burak Yılmaz
5-Haftanın hakemi: Barış Şimşek

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hürriyet

Diğer Hürriyet İçerikleri

Love’ın çıkışı ve Fofana’nın girişi sonucu belirledi

Uğur Meleke17 Şubat 2018

Türkiye’deki kadar aldatan ve küfür eden oyuncu yok

Uğur Meleke15 Şubat 2018

Hürriyet Konsey, 14 Şubat 2018

Uğur Meleke14 Şubat 2018

Gomis futbol okulu

Uğur Meleke13 Şubat 2018

Başakşehir büyükmüş gibi yapınca…

Uğur Meleke12 Şubat 2018

Tolgay Arslan unutulmamalı

Uğur Meleke11 Şubat 2018

Üçlü savunma belirleyiciydi

Uğur Meleke11 Şubat 2018

Artık ‘orta yapmayan adam’ makbul!

Uğur Meleke8 Şubat 2018

Copyright © 2015 Meleke.com