Hürriyet

Dünkü F.Bahçe ‘Benfica 2017’ gibiydi!

Dünkü F.Bahçe ‘Benfica 2017’ gibiydi!
Uğur Meleke

Benfica geçen yıla 4-4-2 başlamış, beşli orta sahalara merkezi kaybedince 4-3-3’e dönerek toparlamışlardı. Dün Fenerbahçe’nin sorunu aynıydı: Merkezi kaybetmek.

ESTADIO da Luz atmosferini iyi biliyorum. Belki Camp Nou veya Wembley gibi devasa değil. Ama tribünler dik, akustik güçlü, taraftar organize. 2013’te Fenerbahçe ve 2016’da Beşiktaş da bu Işık Stadı’na alışana kadar ilk devrelerde çok bocalamışlardı. Dün de birçok yenisiyle Fenerbahçe’nin bocalaması doğal.

Ancak maçın kaderini bu bocalama belirlemedi aslında… Cocu’nun PSV’de genelde tercih ettiği dizilişin 4-3-3 olduğunu biliyoruz. Belki de Fenerbahçe’de de orta vadede planı bu olacak. Ancak muhtemelen şu anda elinde klasik bir santrfor olmadığı için gerek Feyenoord ve Cagliari önünde, gerekse dün Alper-Giuliano’lu bir 4-4-2’yi tercih etti. Biliyorum, ileri ikili Alper-Giuliano ise buna 4-6-0 da diyebilirsiniz. Ama ileri ikiliniz gerçekten de orta sahanızla bütünleşiyorsa, altılıyorlarsa diyebilirsiniz bunu. Dün Alper’le Giuliano hem orta sahayı altılamaktan, hem rakibe önde baskı yapmaktan, hem top tutmaktan çok uzaklardı. Fenerbahçe kazandığı hemen hiçbir topu 10 saniye boyunca ayağında tutamadı ve ivedilikle Benfica’ya iade etti. Böyle olunca, tenis topu gibi geri döndü Benfica hücumları. Ve baskı altında yorulan Fenerbahçe savunması, bir noktada açık verdi doğal olarak.

Fenerbahçe, kâğıt üzerinde Benfica’nın üçte biri değerinde gözükmesine rağmen; Portekizliler’den çok zayıf bir takım değil. Dün Alper’le Giuliano daha realist bir top oynasalar, ayakta kalsalar, serseri topların tamamı Benficalılar’ın olmasa pekala Fenerbahçe oradan 0-0’la dönebilirdi. Rövanşta Phillip Cocu, karşısında Pizzi-Fejsa-Gedson’lu harika bir orta üçlü olduğunu unutmamalı. Sistemi muhakkak 4-3-3’e evirmeli.

BENFICA GEÇİLİRSE ‘İKİ TAKVİYE’ YAPILACAKMIŞ!

ÖNCEKİ günkü Hürriyet’te Süleyman Arat imzalı haberi görmüşsünüzdür: Fenerbahçe Benfica’yı geçebilirse, iki takviye yapacakmış. Sanırım Yıldırım’ın 10 senedir yaptığı hataya, şimdi de Koç yönetimi düşüyor. Bu yıl Devler Ligi ön elemesinde 5 büyük lig temsilcilerinin olmayacağı, Portekizli, Rus, Ukraynalı’larla karşılaşılacağı Mayıs’ta belliydi. Devler Ligi’ne girmek için dev bir fırsat var ve en kritik gün, 7 Ağustos… 7 Ağustos’ta iyi bir sonuç alırsanız, muhtemelen bu turu da, play-off turunu da geçeceksiniz.

Öyleyse hâlâ bu ‘iki takviye’ işinin Benfica sonrasına bırakılmasını nasıl açıklayabiliriz? Sarı-lacivertlilerin Haziran-Temmuz’da acilen oyuncu satıp, transferleri tamamlaması gerekmiyor muydu?

 

COMOLLI VALBUENA’YI SAHİPLENMELİ

VALBUENA, daha önce yapmadığı birçok şeyi bu yıl yapıyor, geriye yardım çabası takdire değer. Comolli’nin, vatandaşı Valbuena’ya bir miktar eleştirel baktığını duydum ve üzüldüm, bence Valbuena’yı tenkit etmek yerine sahiplenmeli.

 

MAÇIN KADER ANI

MAÇIN daha birinci dakikasında sağdan bindiren Gedson’un yerden ortasına Fereyra vurabilse, belki de müsabakaya 1-0 yenik başlayacaktı Fenerbahçe. Isla’nın bence rahatlıkla penaltı çalınabilecek çekmesini hakemin pas geçmesi, maçın en kritik anıydı belki de.

 

MAÇIN ANLAŞILMAZI

FENERBAHÇE’nin hazırlık maçları karnesine bakıldığında sağ açıkta formayı hak eden isim Barış’tı. Yeni transfer Ayew’in sağlıklı olduğunda otomatik tercih edilmesi doğal. Ama o yokken Dirar’ın başlaması bana anlaşılmaz geldi. Cervigolünde de seyirciydi Dirar.

 

MAÇIN ORGANİZASYONU

FENERBAHÇE’yi hazırlık maçlarında da 2 kez canlı izledim, serbest atış organizasyonlarına çok kafa yorduklarını biliyorum. 39’da Mehmet’in Hasan’ın kafasıyla buluşturduğu, Valbuena’nın volesiyle biten pozisyon, bu yıl duran toplarda yapacaklarının işareti gibi.

 

MAÇIN ZAYIF HALKASI

TAKTİK, teknik, şema, organizasyon filan bir yana. Ayakta kalmak bir yana. AlperPotuk bu sezona fena olmayan bir giriş yaptı ama her omuz darbesinde kaybeden o olursa bu seviyede hayatta kalması imkansız.
Alper üst seviye oynamak istiyorsa kuvvetlenmek zorunda.

 

MAÇIN ADAMI: SKRTEL

Yorumları Görüntüle (1)

1 Comment

 1. ender ahmet

  8 Ağustos 2018 at 14:47

  bu maçlarda kritik olan bişey varsa o da top tutup pas yapabilmek.yıllar evvel skibbe nin galatasarayı benfica deplasmanında bu şekilde bir galibiyet elde etti.benfica defansını bu kadar ileri çıkarmışken biraz top tutulup pas yapılabilse skor farklı olabilirdi.

  iki çeşit santrafor var futbolda.lukaku tarzı sırtı dönük pas alan ve burak yılmaz tarzı defansın arkasına koşu yapan.fenerbahçe de bu ikisinden birini yapacak santrafor yoktu.kimse defansın arkasına koşu yapmıyor.yada sırtı dönük pas alıp topu tutmuyor.haliyle top sana geçtiğinde bir planın olmuyor.hücum anlamında.

  belçika milli takımı bu bakımdan özel bir örnek.hazard ve lukaku ve debruyne. teknik adamları bu 3 oyuncuya özgürlük vermiş.haliyle birinci bölgede kaptıkları topları bu 3 özel oyuncu ile buluşturuyorlar.valbuena nın çok fazla geriye yardım etmesi olumlu birşey mi soru işareti.hem oyuncuyu yoruyorsun hemde kaptığın toplarda dikine pas verecek ve topu tutacak oyuncu bulamıyorsun.bulamayınca ne yapıyorsun.topu ileri şişirip benficalı oyunculara teslim ediyorsun.

  fenerbahçenin hücum planı yoktu sanki.eğer bu kadar geriye çekiliyorsan öyleyse kontra atak kovalaman lazım.bunun içinde elde defansın arkasına koşu yapacak kim var?barış alıcı.onu en ileride oynatırsın hocam.

  alper ve guliano ileri ikilisi ile ne plan yapmış cocu anlayamadım.herhalde benfica nın bu kadar baskı yapacağını tahmin etmiyordu.yada bu baskıdan takımın pas yaparak kurtulacağını düşündü.ama elindeki oyuncuların oyuncu özelliklerini bilmesi lazım cocu nun.

  özetle futbolda şu üç profil olmazsa olmaz.burak yılmaz yada lukaku tarzı golcü, hazard tarzı sırtı dönük pas alıp dripling yapabilen orta saha ve bu oyunculara pas verecek pas kalitesi yüksek pasör.

  pas kalitesi demişken ayrı bir parantez açmak lazım.isabetli pas değil işin sırrı.pasın kalitesi.sırtı dönük oyuncuya öyle bir pas veriliyor ki pası alacak oyuncunun sırtındaki oyuncu senden önde müdahale edemiyor topa.tıngır mıngır pasın şiddetini ayarlayamazsın rakip defans oyuncusu araya girip atağı başlamadan sonlandırıyor.

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Hürriyet İçerikleri

Bu futbol Prime Time’ı hak etmiyor!

Uğur Meleke21 Ekim 2018

Neden C Ligi’ne düşmeliyiz?

Uğur Meleke19 Ekim 2018

‘İyi mücadele ettik’ yalanıyla yüzleşme

Uğur Meleke16 Ekim 2018

Çağlar-Hasan Ali bağlantısında tükendik

Uğur Meleke15 Ekim 2018

Ali Koç, 100 milyon lirayı çöpe attırmamalı

Uğur Meleke14 Ekim 2018

Süper Lig Porto’nun arka bahçesi mi?

Uğur Meleke12 Ekim 2018

Hürriyet Futbol Konseyi, 9 Ekim 2018

Uğur Meleke9 Ekim 2018

Bu direkt oyuna itirazım var

Uğur Meleke8 Ekim 2018

Copyright © 2015 Meleke.com