Hürriyet

Bu kulübe ligde kaçıncı olur?

Bu kulübe ligde kaçıncı olur?
Uğur Meleke

Tolga-Necip, Atınç, Mitrovic, Caner-Tolgay, Oğuzhan- Lens, Pektemek, Orkan-Cenk…

Dün Beşiktaş’ın 10 kişilik kulübesine sakat stoperi Atınç’ı eklediğinizde elde ettiğiniz 11 bu. Sizce bu 11 ligde kaçıncı olurdu? İkinci, üçüncü, dördüncü, beşinci? Daha aşağısı olmayacağı kesin. Sanırım şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, ligin en iyi kulübesine sahip takımı Beşiktaş…

Tabii Beşiktaş’ın kadrosunun genişlemesinde ve böyle efektif bir kulübeye kavuşmasında Türkiye Kupası ve Leipzig maçlarının önemli rolü olduğunun altını çizmek gerek. Güneş her ne kadar aylarca kadro genişliğinden faydalanmamakta ısrar ettiyse, 11 oyuncuyla sezonu bitirmeye çalıştıysa da Manisa ve Leipzig maçlarında kendilerini gösteren isimler onu zorladılar rotasyona. Ve sonuç harika: Sahada Medel ve Negredo artık as gibiler. Talisca, Quaresma, Babel çok daha özenli oynuyorlar çünkü kulübede artık çok güçlü rakipleri olduğunu biliyorlar. Ligin iyi takımlarından Osmanlı’nın Vodafone Park’ta bu kadar çaresiz kalmasında bu kadro genişliğinin rolü çok büyük.

Doğrusu akşam 18:30 sularında ilk 11’de Medel’le Atiba’yı bir arada görünce birçok Beşiktaşlı homurdandı ama Medel öyle bir oyun oynadı ki, maçın sonunda hiç kimse Tolgay’la Oğuzhan’ın kulübede oturduklarını hatırlamıyordu bile. Şilili ön libero, hemen hemen her topa ayağını soktu, çok kritik hücumları kesti, Serdar-Musa-Lawal’e sarı kart göstertti ve yüksek yüzdeli tek paslarıyla takımını inanılmaz rahatlattı. Beşiktaş’ın Şubat’taki Bayern maçları döneminde eğer Medel bu form durumunu sürdürürse, tecrübeye çok fazla ihtiyaç duyulacak o 180 dakikada başrol oynayabilir bence.

Tabii Beşiktaş’ın 2 ay sonra oynayacağı kritik Şampiyonlar Ligi maçı öncesi halletmesi gereken bir-iki ufak mesele var hâlâ:

1)Beşiktaş gibi çok iyi bir takım, kornerleri daha etkili kullanmalı. Osmanlı karşısında ilk 45’te sağdan 5 köşe vuruşu kazanan siyah-beyazlıların bunların tamamını ezbere ve etkisiz kullanması dikkat çekici. Beşiktaş, Quaresma’yla ön direğe tembel ortalar yapmaktan başka planlar üretmeli.

2)Şenol Güneş, 10 kişi kalmış Kayseri’ye karşı üçüncü oyuncu değişikliğini yapmamıştı… 4-0 olmuş Osmanlı maçında da 80’e kadar ikinci değişiklik hakkını kullanmadı. Özellikle Orkan için üzülmemek elde değil. Manisa ve Leipzig maçlarında aldığı kısıtlı dakikaları mükemmel kullanan bu çocuğa Güneş’in ısrarla az şans vermesinin sebebi ne? Bu çocuğun oynaması için daha fazla ne yapması gerekiyor gerçekten?

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Hürriyet İçerikleri

Bu tutku, Münih için umut verici…

Uğur Meleke22 Ocak 2018

İyi futbol, iyi futbolcuyla…

Uğur Meleke21 Ocak 2018

Video hakem, Dünya Kupası’na doğru

Uğur Meleke18 Ocak 2018

Bir başarı ve şans öyküsü: Fatih Terim

Uğur Meleke11 Ocak 2018

Cenk, Everton’a gitmemeli

Uğur Meleke4 Ocak 2018

Ligin en şanssızı Trabzonspor

Uğur Meleke31 Aralık 2017

Beşiktaş’ı yakan inanılmaz istatistik

Uğur Meleke30 Aralık 2017

F.Bahçe’nin kâbusu 2.5’uncu bölge

Uğur Meleke29 Aralık 2017

Copyright © 2015 Meleke.com