Hürriyet

Bu borçla bir takım kurulsaydı dünya 12’ncisi olacaktı!

Bu borçla bir takım kurulsaydı dünya 12’ncisi olacaktı!
Uğur Meleke

Ali Koç’un geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısı, Fenerbahçe için bir milat. Artık sarı lacivertli kulüpte (ve aslında tüm büyük kulüplerde) Lale Devri’nin bitişinin, iktisat biliminin devreye girme zorunluluğunun ilanı bu.

Koç’un verdiği bilgilere göre, Fenerbahçe’nin borcu 621 milyon Euro. Fenerbahçe, 19 yıllık Yıldırım döneminde toplam 376 milyon Euro ederinde futbolcu transfer ediyor, oyuncu satışındansa 156 milyon Euro geliri söz konusu. Şu anda futbol takımının market değerinin de 80 milyon olduğu düşünülürse (ve Yıldırım’ın da Okocha ve Baliç’li değerli bir kadro teslim aldığı hatırlanırsa), ortada sadece futbolcu yatırımından doğan 200 milyon Euro’nun üzerinde bir kayıp var.
Elbette tablodaki payı futbolun çok altında olan diğer branşlar gibi kalemlerle, totalde 621 milyon Euro’luk bir borç oluşmuş. Bu borcun global futbol piyasasındaki karşılığının ne olduğunu tartabilmek için şöyle bir veri koyabilirim ortaya: Şu anda “futbolcu market değerleri toplamı ligi”nin lideri, 1 milyar 200 milyon Euro’luk takımıyla Barcelona… Dünyada Fenerbahçe’nin borcundan daha fazla para harcayarak kurulan sadece 11 futbol takımı var: Barcelona, City (1,070), Chelsea (959), Real Madrid (957), Liverpool (912), Bayern (879), Juventus (852), Manchester United (848), Tottenham (834), PSG (832) ve Atletico (827 milyon Euro).
Yani Fenerbahçe, son 20 yılda yaptığı 621 milyon Euro borçla şu anda sıfırdan bir futbol takımı yaratsaydı, 583 milyonluk Arsenal’den, 514 milyonluk Inter’den değerli olacaktı kadrosu!

Spor Kulüpleri Yasası konusu

ŞU anda 4 büyük kulübün başında da çok değerli başkanlar var; üslupları, tarzları, yönetim modelleri, 20 yıldır özlediğimiz türden. Onların kulüplerini hem yarışmada tutup, hem düzlüğe çıkarma gibi bir ülküleri var, farkındayım. Ancak bunun dışında bir sorumlulukları daha var 4 başkanın: Kulüpleri, başkanların hegemonyasından kurtarmak. Kendilerinden önce yaşanan felaketlerin, kendilerinden sonra yaşanmasına engel olmak. Şu anda görevde Koç var, Orman var, taraftar mutlu. Ancak yarın onlar görevi başka kifayetsizlere devrettiklerinde kulüpler yine aynı korkunç mantalite ile mi yönetilecek? Buna yasa yoluyla dur demenin bir yolu yok mu?
Aslında, bu kaosu durdurmanın 1 numaralı yolu, Spor Kulüpleri Yasası. Kulüp başkanı ve yöneticilerini, aşırı borçlanmadan sorumlu tutacak bir model geliştirilmesi. Bir başkan, kulübü bir daha kendine veya başkalarına yüz milyonlarca borçlandırıp çıkamamalı sistemden. Yasa değişikliğini heyecanla bekliyoruz doğrusu.

Ağaoğlu tüzüğü model olmalı

AHMET Ağaoğlu yönetimi, Trabzonspor’da tüzüğü değiştirmiş; yeni 84’üncü maddeye göre artık yönetimler, kafalarına göre bütçe dışı harcama yapamayacaklar. CNN Türk’te bizim programa bağlandı ve bundan böyle bütçenin yüzde 10’dan fazla dışına çıkan borçtan, yöneticilerin müştereken sorumlu olacaklarını açıkladı Ağaoğlu.
Daha önce Dursun Özbek de Galatasaray’da böyle bir devrimin fitilini ateşlemişti. Bu hareket, kulüplerin de Türk futbolunun da kurtuluş reçetesi. Tüm kulüp başkanlarının ivedilikle alması gereken önlem bu bence.

Bu çocuğa dikkat

GALATASARAY-Africain maçının ilk 45 dakikası kavga, son 30 dakikası Yunus Akgün’ün şovu idi adeta. 2000’li genç yeteneğin özgüveni ve kalitesi heyecan verici. Bu sezon Eljif’ten sonra Yunus’u da izlemek için sabırsızlanıyorum artık.

Fatih Aksoy geliyor

BİR başka heyecan verici genç adam da Fatih Aksoy… Beşiktaş’ın Torshavn deplasmanında özellikle ilk hamlelerde doğru zamanlaması ve coşkusuyla parmak ısırttı. Bu sezon Beşiktaş stoper rotasyonunda kesinlikle Fatih de olacak.

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hürriyet

Diğer Hürriyet İçerikleri

Bu futbol Prime Time’ı hak etmiyor!

Uğur Meleke21 Ekim 2018

Neden C Ligi’ne düşmeliyiz?

Uğur Meleke19 Ekim 2018

‘İyi mücadele ettik’ yalanıyla yüzleşme

Uğur Meleke16 Ekim 2018

Çağlar-Hasan Ali bağlantısında tükendik

Uğur Meleke15 Ekim 2018

Ali Koç, 100 milyon lirayı çöpe attırmamalı

Uğur Meleke14 Ekim 2018

Süper Lig Porto’nun arka bahçesi mi?

Uğur Meleke12 Ekim 2018

Hürriyet Futbol Konseyi, 9 Ekim 2018

Uğur Meleke9 Ekim 2018

Bu direkt oyuna itirazım var

Uğur Meleke8 Ekim 2018

Copyright © 2015 Meleke.com