Milliyet

Futbolcu maaşları

Futbolcu maaşları
Uğur Meleke

Udinese teknik direktörü Serse Cosmi, Brezilyalı forveti Paulo Barreto’nun Parma karşısında iki gol birden atmasının ardından oyuncusunu övüyor: “O büyük bir yetenek. Ama çok fazla gelişime ihtiyacı var. Saç şeklinden başlayabilir mesela…”
Size sıradan gelebilir, ama beni çok etkiledi bu açıklama. Barreto, 1985 doğumlu. Yani henüz 20 yaşında… Daha kişisel gelişimini tamamlayamamış, saçının şekline bile müdahale gereken genç oyuncular, altlarında ezilebilecekleri çok büyük paralar alıyorlar bugünkü düzende… Sahalarda iyi futbolculardan önce “iyi insanlar” görmek istiyorsak, onların maaşlarını belirlerken tekrar düşünmeliyiz.
İngiltere Spor Bakanı Richard Caborn da, UEFA ile bu konuyu görüşecekmiş ilk fırsatta. Premier League’de kulüplerin toplam 1,4 milyar poundluk televizyon gelirinin neredeyse tamamı oyuncu maaşlarına gidiyormuş.
Avrupa Spor Bakanları Birliği’nin de başında olan Caborn, 1 Şubat 2003’te yürürlüğe giren ve Avrupa’da serbest dolaşımı düzenleyen Nice kanunlarının da mucidi… Bu problemde de gelişme kaydedeceği muhtemel. Bu konuda Avrupa’ya öncülük etme şansımız var bence. Türkiye’de oyuncular, yöneticiler ve menajerler ivedilikle bir araya gelip, futbolcu maaşlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapamazlar mı? Her yanlışı düzeltmek için, Avrupa’yı beklemek zorunda mıyız?

http://www.milliyet.com.tr/2006/01/06/spor/spo06.html

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milliyet

Diğer Milliyet İçerikleri

Başarılı ama yavaş

Uğur Meleke21 Aralık 2015

Tolgay, Euro 2016’da olmalı

Uğur Meleke17 Aralık 2015

Oynamadan kazanılmaz

Uğur Meleke15 Aralık 2015

Üçüncülük daha iyi

Uğur Meleke13 Aralık 2015

Önce gol, sonra şut

Uğur Meleke11 Aralık 2015

Türkiye’nin Guardiolaları

Uğur Meleke10 Aralık 2015

Uyumayan adam

Uğur Meleke9 Aralık 2015

Antep’in Yunan şubesi

Uğur Meleke7 Aralık 2015

Copyright © 2015 Meleke.com