Milliyet

Futbolcu maaşları

Futbolcu maaşları
Uğur Meleke

Udinese teknik direktörü Serse Cosmi, Brezilyalı forveti Paulo Barreto’nun Parma karşısında iki gol birden atmasının ardından oyuncusunu övüyor: “O büyük bir yetenek. Ama çok fazla gelişime ihtiyacı var. Saç şeklinden başlayabilir mesela…”
Size sıradan gelebilir, ama beni çok etkiledi bu açıklama. Barreto, 1985 doğumlu. Yani henüz 20 yaşında… Daha kişisel gelişimini tamamlayamamış, saçının şekline bile müdahale gereken genç oyuncular, altlarında ezilebilecekleri çok büyük paralar alıyorlar bugünkü düzende… Sahalarda iyi futbolculardan önce “iyi insanlar” görmek istiyorsak, onların maaşlarını belirlerken tekrar düşünmeliyiz.
İngiltere Spor Bakanı Richard Caborn da, UEFA ile bu konuyu görüşecekmiş ilk fırsatta. Premier League’de kulüplerin toplam 1,4 milyar poundluk televizyon gelirinin neredeyse tamamı oyuncu maaşlarına gidiyormuş.
Avrupa Spor Bakanları Birliği’nin de başında olan Caborn, 1 Şubat 2003’te yürürlüğe giren ve Avrupa’da serbest dolaşımı düzenleyen Nice kanunlarının da mucidi… Bu problemde de gelişme kaydedeceği muhtemel. Bu konuda Avrupa’ya öncülük etme şansımız var bence. Türkiye’de oyuncular, yöneticiler ve menajerler ivedilikle bir araya gelip, futbolcu maaşlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapamazlar mı? Her yanlışı düzeltmek için, Avrupa’yı beklemek zorunda mıyız?

http://www.milliyet.com.tr/2006/01/06/spor/spo06.html

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milliyet

Diğer Milliyet İçerikleri

AtleticoGalatasaray

Simeone-Terim

Uğur Meleke26 Kasım 2015
GalatasarayAntalya

Burak’ın vuruşu

Uğur Meleke22 Kasım 2015
Euro2016

Euro 2016: Mesafeler kısalabilir

Uğur Meleke19 Kasım 2015
Turkey's Oguzhan Ozyakup controls the ball as Greece's Konstantinos Mitroglou, left, and Andreas Samaris try to block him during an international friendly soccer match between Greece and Turkey in Istanbul, Tuesday Nov. 17, 2015. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)

1995 ruhu

Uğur Meleke18 Kasım 2015
VitorPereira3

Fenerbahçe kötü değil, yavaş oynuyor

Uğur Meleke12 Kasım 2015
old

Teoride bilge, pratikte hayalci

Uğur Meleke10 Kasım 2015
RizesporGalatasaray2

Hayat gibi bir maç

Uğur Meleke8 Kasım 2015
AjaxFenerbahce

Fırsat kaçtı

Uğur Meleke6 Kasım 2015

Copyright © 2015 Meleke.com